HABERLER

Bitcoin

Bitcoin
  • Tarih: 25 - Aralık - 2017

İçerisinde bulunduğumuz 21. yüzyılda para, artık elle tutulur bir obje olmaktan çıktı. Madeni paralardan banknotlara, kredi kartlarından sanal cüzdanlara derken, paramız artık tıpkı borsadaki gibi sayısal ve kullanılabilir bir değere dönüştü.

 

Değişen yalnızca paranın formu değil. Öyle ki, günümüzde hiçbir merkez bankasının kontrolünde olmayan uluslararası para birimleri mevcut.

 

Merkezi otoriteler yerine insanlar tarafından düzenlenen ve tamamen internet ortamında var olan bu değerler, kripto para çağını başlattı.Sanal para birimi denildiğinde akıllara ilk gelen isim şüphesiz Bitcoin oluyor. Birkaç yıl önce ilk popüler kripto para birimi olarak furyayı başlatmıştı.Bitcoin, istikrarsız değeriyle uzmanlar tarafından eleştiriliyor. 1 Bitcoin an itibarıyla 17.595 TL karşılığında satın alınabiliyor.2017 yılına 850 dolar seviyesinde başlayan Bitcoin, önceki gün 4.926 dolardan işlem görerek tarihinin en yüksek değerine ulaştı.

 

Bitcoin’in aşamadığı sorunlarına rağmen popüler olması, internetin yeni kripto para alternatifleri geliştirmesini teşvik etti.Her kripto para biriminin kendine has güçlü ve zayıf noktaları bulunuyor. Kimi kripto para birimlerinin gizlilik yetenekleri, yasa dışı ekonomi için alternatif yaratması nedeniyle eleştiriliyor.

Sanal paralar blok zinciri sistemine dayanarak çalışırlar. Temelinde akıllı yazılımların bulunduğu sistem, bir aracıya duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.Blok zinciri herkese açık, şeffaf, merkezi bir yapıya sahip olmayan, zaman damgası bulunan küresel bir veri tabanıdır.

Sadece finans değil merkezi otorite olmaksızın, güvenilir bir aracıya ihtiyaç duyulan tüm hizmetlerde kullanılabilir. Blok zincir yapısı tek bir bilgisayara bağlı olmadığı ve uç bilgisayarlarda, birbirinden bağımsız olarak saklandığından sorunlara karşı dirençlidir.


Etiketler:
Mezitli duşakabin , mezitli duşakabinci , duşakabin , mersin duşakabin fiyatları , mezitli duşakabin fiyatları ,